top of page
  • Yazarın fotoğrafıNİNA

ANANASTA SAKLI SÜPER GÜÇ: BROMELAİN!

Smoothielerinize veya atıştırmalık rutininize ananas eklemek için harika bir sebep var, üstelik bu sebep harika tadı bile değil. Ananas, proteinleri parçalamaya ve sindirime yardımcı olan bir enzim olan bromelaince süper doludur.


Bromelain, taze ananas meyvesinde bol miktarda bulunan ancak, en çok anansın sap kısmından elde edilen, protein sindirimi yapan enzimlerin bir karışımıdır.

Öncelikle Orta ve Güney Amerika'da tıbbi rahatsızlıkları tedavi etmek için yüzyıllarca süren bir geçmişi vardır.

Bromelain tek başına veya diğer ilaçlarla birlikte kullanılabilir. Bromelaini takviye olarak alabilirken, bromelainin tek doğal besin kaynağı, sap/çekirdek ve meyve suyunda bulunan ananastır. İşte bromelainin en büyük faydalarından birkaçı ve neden onu diyetinize dahil etmeniz gerektiği:

Bromelainin etkileri kapsamlı bir şekilde araştırılmamış olsa da, egzersiz sonrası ağrı ve ağrıyı azaltmaktan alerji semptomlarını hafifletmeye kadar bir dizi başka sağlık yararına da sahip olduğu söyleniyor.

İnsanlar bromelaini topikal olarak, yanıklardan ölü deriyi çıkarmak için ve ağız yoluyla, özellikle burun pasajlarının iltihaplanmasını ve şişmesini azaltmak için kullanırlar.

Bunlar dışında kardiyovasküler hastalıklara, astıma, kalınbağırsak iltihabına ve kansere faydalı etkileri olduğu gözlenmiştir.Bromelain en fazla ananasın kabuğunda ve sapında bulunsa da meyvesindeki konsantrasyonu da azımsanamaz. Freeze dry ananaslarda, teknoloji sayesinde meyveden sadece su çıktığı için bromelain zarar görmez veya minimum düzeyde zararlara rastlanabilir. Bu nedenle ananasın meyvesinde de bromelain konsantre hala gelir.

Freeze dry tüketmek için harika bir neden daha!
5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page