top of page
  • Yazarın fotoğrafıNİNA

KURU BİR GIDANIN DONDURULARAK KURUTULDUĞUNU NASIL ANLARSINIZ?

Gıdayı korumak her geçen gün daha da önemli hale gelmektedir. Gıdayı korumanın 2 temel yöntemi vardır: Dondurmak ve kurutmak.

Peki gıdanın nasıl kurutulduğunu anlayabilir miyiz? Giderek popülerleşen teknolojilerden olan dondurarak kurutmayı görünce veya tadınca fark edebilir miyiz?

EVET!

Dondurularak kurutulmuş gıdalar, diğer yöntemlerle kurutulmuş gıdalara kıyasla orijinal renklerini ve şekillerini korurlar. Renk bileşenleri son derece hassastır. Bu nedenle geleneksel kurutma yöntemleriyle kurutulan gıdalar ısıl işleme maruz kaldıklarında barındırdıkları renk bileşenleri bozulur. Ayrıca geleneksel kurutma ile gıdaların yapısındaki su uzaklaşırken hücreler bozulduğu için şekillerini de koruyamazlar. Ayrıca geleneksel kurutma ile uzaklaşan su ile besin değeri kaybı da olurken, dondurularak kurutulan gıdaların besin değeri %97'ye kadar korunur.


Geleneksel yöntemle kurutulmuş gıdalara kıyasla dondurularak kurutulmuş gıdaların nemi daha düşük olduğu için yapısı daha gevrek ve çıtırdır. Ayrıca dondurularak kurutulmuş gıdalarda taze tat profili de korunmaktadır.

Belki de çoğu kişinin bilmediği en önemli fark da dondurularak kurutulmuş gıdalara uygun koşullarda doğru nemi geri kazandırdığınızda tazesinden farkı olmamasıdır.

Bu kadar avantaja rağmen siz hala dondurularak kurutulmuş gıda denemediniz mi?

5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page